0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 29.

Virágos települések

Az idén Mosonmagyaróvár és Dunakiliti kapta a Virágos Magyarországért verseny fődíját. A Virágos Magyarországért mozgalom célja a látványos, szép vendégváró település- és országkép kialakítása, a turizmus föllendítése, a helyben élők összefogásának ösztönzése. Az idén 22. alkalommal megrendezett környezetszépítő versenyre 209 település nevezett, ezzel mintegy kétmillió emberhez jutott el a mozgalom üzenete.

Az idén kiemelt téma volt a templomok, vallási épületek környezetének gondozottsága. A szakmai zsűri az értékeléskor figyel a zöldfelületek fenntartásának minőségére, az önkormányzat és a közösség részvételére a felkészülésben. Különös figyelmet fordít a nevelésioktatási intézmények környezettudatos programjaira és eredményeire, a korszerű hulladékgazdálkodásra, valamint a megújuló energia használatára.
A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Turizmus Zrt. közös fődíját az 50 ezernél kevesebb lakosú város kategóriában Mosonmagyaróvár, a kétezer fő fölötti falu kategóriában pedig Dunakiliti nyerte el. Első helyezést kapott az 50 ezernél nagyobb lakosságszámú városok közül Zalaegerszeg, a kétezernél kevesebb lakosú falvak közül Hercegkút, míg a fővárosi kerületek közül Kőbánya. A jövő évi európai megmérettetésen (Entente Florale Europe) Mosonmagyaróvár és Dunakiliti képviseli hazánkat.
Magyarország tagja a 12 európai országot átfogó Európai Virágosítási és Tájépítészeti Társaságnak, amely idén immár 40. alkalommal rendezte meg az Európai Virágos Városok és Falvak versenyét. Az európai mezőnyben az idén falu kategóriában Balatongyörök aranyérmet, város kategóriában Siófok ezüstérmet szerzett, és ráadásul elnyerte az „Európa legszebb főtere” elnöki különdíjat is.

Mosonmagyaróvár

Mosonmagyaróvár két nagy védett természeti terület, a Szigetköz és a Hanság között helyezkedik el. Belvárosában a több ágra szakadt Lajta kanyarog, hogy a sűrűn lakott városrészek közelében egyesüljön a Mosoni-Dunával. Húsz kisebb-nagyobb híd ível át a folyóágakon. A 32 ezer lakosú városban erős a környezettudatosság és tudatos a településfejlesztés. Több mint tíz éve minden éve indulnak a versenyen és kilencszer kaptak valamilyen elismerést az erőfeszítéseikért.
A városban 2011-ben nagyarányú zöldfelület-felújítások kezdődtek, összesen 3,5 hektár park újult meg teljes egészében. 108 hektáros zöldfelületükből 32 hektárt intenzíven tartanak fenn, évenként mintegy 50 ezer egynyári virágot, valamint nyolcezer árvácskát és tulipánt, az őszi fásítási programban pedig 300 fát ültetnek el.
A lakosság a Mosoni-Duna mentén két szabadstrandon fürödhet és hódolhat a vízi sportoknak. A vízi város jelleg megtartásának és erősítésének jegyében zajlik a Lajta- és a Mosoni-Duna-ágak rehabilitációja.
Mindkét szomszédos ország, Ausztria és Szlovákia felé is kerékpárút vezet, így határok nélkül kerekezhetnek az arra vágyók és a Szigetköz is megközelíthető két keréken. Kiemelkedő a település két bevezető főútján kialakított körforgalom növényzete. Büszkék a két, helyi jelentőségű természetvédelmi értékükre, a 14 hektáros Wittmann Antal-parkra és a Háromtölgyre. Említésre méltó a Hansági Múzeum felújított kertje.
Az önkormányzat szorosan együttműködik az intézményekkel, civil szervezetekkel, vállalkozásokkal, üzemekkel a környezetszépítő munkákban. Kiemelkedik közülük a Mosonmagyaróvár Környezetvédelméért Közalapítvány, a Mosonmagyaróvári Környezetvédő Egyesület, a Mosonmagyaróvári Kertbarátok Köre, a Mosonmagyaróvári Vízisport Egyesület, illetve számos további civil szervezet. A kertbarát kör tevékenyen részt vesz a hagyományos kertgazdálkodás népszerűsítésében, illetve a legszebb konyhakertek zsűrizésében.


A gyermekek környezettudatos nevelésében is az élen járnak: Apró kezek – csoda kertek névvel kertépítő versenyt rendeznek az óvodás gyerekeknek, amit a város több mint 20 vállalkozása támogat. A belváros főutcáján kis ágyásokban valódi kertcsodák születnek, amiket egy hónapig bárki megtekinthet. Több oktatási intézményük kiérdemelte az ökoiskola, illetve a zöldóvoda címet. A település több vállalkozása jelentős öszszeget áldoz a város parkjainak szépítésére. A Dzsungelország Kft. például több millió forint értékben újított föl zöldfelületeket az elmúlt években.
A nemzetközi versenyre való felkészülés során előrehozzák a történelmi belváros rehabilitációs munkáit, megújul a díszburkolat, a díszvilágítás, és lecserélik a köztéri bútorokat. A helyi civil szervezetek számára hirdették meg a Fogadj örökbe egy közterületet! felhívást, így szándékozva civil szervezetek segítségével tudatosítani a lakókban, hogy maguk is sokat tehetnek a siker érdekében.

Dunakiliti

Dunakiliti lendületesen fejlődő, szépen gondozott, rendezett település a Szigetközben. Az ország nyugati kapuja – olvasható az 1900 lelket számláló falu honlapján –, bár még kevesen használják ezt a bejáratot. Egyes források szerint a török kulcs, azaz kilitszó után kapta a nevét. A Duna mellékágai – a Zátonyi- és a Mosoni-Duna –, valamint az azokat övező erdők élménygazdag időtöltést kínálnak a horgászoknak és a vízitúrázóknak.
Virágágyaikba évente mintegy ezer tő helyben nevelt egynyári virágot és ugyanennyi kétnyárit ültetnek, amit ősszel 200 virághagymával egészítenek ki.
Pályázati forrásból kiserdei sétányt alakítottak ki, ahol az aktív pihenésre, sütés-főzésre, illetve a Szigetköz növény- és állatvilágát bemutató információs táblák segítségével ismeretszerzésre egyaránt lehetőség van.
A Kiserdei Óvodában zöldséges- és virágoskertet gondoznak a gyerekek, illetve fű-szernövények nevelésére alkalmas területet hoztak létre. A Dr. Batthyány-Strattmann László Általános Iskolában a Föld napján a diákok minden évben fákat ültetnek, majd gondozzák is azokat. Ezzel is gyarapítják a Batthyány-kastélyt övező parkot.
Nemrégiben felújították a faluközpontot, a temetőkertet, a templomteret és a játszótereket. Az utak cserjeágyakkal és fasorokkal gazdagodtak. Összesen 24 ezer négyzetméternyi zöldfelületet gondoznak, amiből 18 ezer belterületen található. Az 1990-es évek óta részt vesznek a Virágos Magyarország versenyben, számos elismerést is kaptak már, de mind közül az idén elnyert első díj a legbecsesebb.

Forrás: