0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 28.

Nárciszok kertje

A tavasz biztos hírnökei a nárciszok, hiszen korai fajtáik nálunk már az első márciusi napsütés hatására virágot bontanak. illatukkal, légies könnyedségükkel hamar elűzik a téli hangulatot, és melegséget, vidámságot hoznak a szürke téli napok után. A számos nárciszfajta közül mindenki kiválaszthatja a számára legkedvesebbet, hiszen már több mint tízezer fajtáját szaporítják.

A nárcisz Narkisszoszról, egy nimfa fiáról kapta a nevét, aki önmaga tükörképébe szeretett bele, amikor egy vadászaton, szomjának oltása közben megpillantotta a folyóban. Nem tudott elszakadni a titokzatosan hullámzó arctól, míg végül elsorvasztotta az önimádat, másnap reggelre már csak néhány nárcisz fogadta a folyópartra érkező nimfákat. Ezzel beteljesült a jóslat, miszerint csak akkor érheti meg Narkisszosz az öregkort, ha nem ismeri meg önmagát. A nárcisz azóta is az önimádat jelképe, innen ered a nárcizmus kifejezés is. Neve utal még narkotikus tulajdonságaira is, minden Narcis sus faj, fő-ként a hagymájában, másodsorban pedig a leveleiben likorint, vagy más néven narciszint tartalmaz, aminek hánytató és bénító hatását már az ókorban ismerték. A nárcisz (Narcissus) az amarilliszfélék családjába tartozó növénynemzetség. Körülbelül 50 fajának természetes elterjedési területe nagyrészt a mediterrán térségre (Földközi-tenger vidékére) szorítkozik, de néhányat a Kaukázusban, Ázsiában, egészen Kínáig megtalálhatunk. A hegyvidéki rétek, alhavasi legelők növényei. Nálunk az őrségben él a csillagos nárcisz (Narcissus poeticus subsp. radiiflorus). Dél- és közép-európai faj, de ma már tudjuk, hogy Magyarországra például a törökök hozták be, és az eredeti élő-helyén melegebb éghajlathoz szokott növény jól alkalmazkodott az új körülményekhez.

A jelenlegi fajták többsége hibrid, méretben, alakban, színben és virágzási időben nagyon változatosak. Többnyire fehérben vagy a sárga különböző árnyalataiban pompáznak, de akadnak köztük rózsaszínűek és barackszínűek is. Virágjukat kétféle lepellevél alkotja: a csillagszerűen széttáruló valódi lepel és a virág közepén tölcsér-, tányér- vagy gyűrűszerű, összeforrt ún. melléklepel.
A nárcisz hagymája típustól függően akár 12-13 cm kerületű is lehet, szinte bármilyen talajba ültethető, meghálálja azonban, ha laza szerkezetű, homokos közegbe kerül. Napos, félárnyékos helyeken szépen fejlődik.
Az ültetési mélység a hagyma méretétől függ, a gyakorlatban ez annyit jelent, hogy amekkora a hagyma magassága, legalább annyi föld lepje el a hagyma csúcsát. Augusztus végétől november közepéig ültethetjük, hogy legyen ideje begyökeresedni még a komolyabb fagyok előtt. Ültetés előtt lazítsuk fel a talajt, készítsük elő a területet. Komposzt, szerves trágya vagy műtrágya bedolgozását a következő években bőséges virágzással hálálja meg. Elvirágzás után ne vágjuk le a leveleket, 4-6 hétre még szüksége van a növénynek ahhoz, hogy a tápanyagok a hagymába vándoroljanak, csak ezt követően szárad el a lomb. A következő évi virágzásra a föld alatt készül fel. A hagymákat 4-6 évenként, a levelek elszáradását követően szedjük fel, majd hűvös, száraz helyen pihentetve ősszel ismét visszatelepíthetjük őket a kertbe.

Fajtacsoportok

A  Brit  Kertészeti  Társaság  (RHS,  Royal  Horticultural  Society)  a  következő fajtacsoportokat különíti el.
Csupros vagy trombitanárciszok: a melléklepel cső vagy tölcsér alakú,  virágaik  nagyméretűek,  március  közepén, április elején virágoznak.
Nagykoronájú (koronás) vagy pompás nárciszok: a  melléklepel  tányérszerűen szétnyílik, kb. fele akkora, mint a valódi lepel, április közepén,  végén nyílnak.
Kiskoronájú nárciszok: virágzási  idejük  és  megjelenésük  hasonló  a  nagykoronájú nárciszokéhoz, de a melléklepel kb. feleakkora.
Teltvirágú nárciszok: virágaik  teltek,  a  kocsányon  egyesével,  vagy  többesével állnak, méretük és nyílási  idejük erősen fajtafüggő.
Triandrus nárciszok: bókoló  virágaikat  a  száron  többesével  hozzák,  április végi, május eleji virágzásúak.
Cyclamineus nárciszok: kis virágaikon  a  szirmok  hátrahajlók,  korai  virágzásuk miatt a gyepbe kiültetve is  jól mutatnak.
Jonquilla nárciszok: virágaik kicsik,  vajsárga,  kerekded  lepellevelekkel.  Április végén, május elején nyílnak.
Tazetta nárciszok: apró, bájos virágaikból rövid szárakon egész csokor  fejlődik, április végén, május elején.
Fehér vagy poeticus (költői) nárciszok: viráguk a legkisebb és a legkésőbbi,  május  elejétől  május  közepéig nyílnak, erősen illatosak. A lepel  fehér vagy vajszínű, a melléklepel apró és sárgás, vörös szegéllyel.
Bulbocodium nárciszok: törpék,  15 cm hosszú száron hozzák korai virágaikat.  A  melléklepel  jóval  nagyobb, mint a valódi lepel, amely vékony  szirmokként  öleli  körbe  a  tölcsért. Levelei sötétzöldek, sárga szirmait már márciusban bontja.
Hasadt koronájú nárciszok: a melléklepel rásimul a valódi lepellevelekre,  ami  orchideaszerű  megjelenést  kölcsönöz a virágnak.
Hasadt koronájú lepkenárciszok: a melléklepel rásimul, szinte eltakarja  a valódi leplet.
Egyéb nárciszok: ide  tartozik  az  összes  olyan  nárcisz,  amelyik  egyik  csoportba sem sorolható be.
Vad nárciszok: egészen  alacsony  növekedésűek.  Krémsárga-sárga,  korán  nyíló  virágaikkal  a  sziklakertek  ideális növényei, és cserépbe is ültethetők.

Forrás: