0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 28.

Etessük madarainkat

Amíg a fecskék, a poszáták és még sok más énekesmadár dél felé repülnek, sokan idehaza próbálják átvészelni a számukra olykor ugyancsak keserves téli hónapokat.

Szerencsére mind többen gondolnak a madarakra, segítik, etetik őket. Ezt sem szabad azonban túlzásba vinni, a hazai éghajlati viszonyok között általában december és február között kell etetni. Akadnak, akik rosszul értelmezett madárszeretetből már kora ősszel feltöltik az etetőket, ezzel elvonják őket természetes táplálékuktól, amivel gyümölcsfáinkat tisztogatják, és rengeteg kártevőt pusztítanak el.
A cinegék, a csuszkák és az etetőre járó pintyfélék számára a napraforgó a legmegfelelőbb kiegészítő táplálék, de fagygyút, szalonnabőrkét és fél diót is függeszthetünk a gyümölcsfák ágaira. A kereskedésekben felfüggeszthető kis zacskókban is árulnak madáreleséget.
A téli kert egyik látványossága lehet a szép dúcetető, de az ablak elé is helyezhetünk etetőt, így közelről megfigyelhetjük az étkező madarakat és határozókönyv segítségével bővíthetjük fajismeretünket. Este töltsük föl az etetőt, hogy a hajnalban érkező első vendégeknek se kelljen csalódniuk. A hideg téli napokon mindig nagy a forgalom.
A gyakori széncinegék, zöldikék, fenyőpintyek mellett erdők közelében (Budapesten például a Hűvösvölgyben) csuszkák, kék és barátcinegék is megjelennek. Míg a cinegék egyenként hordják a napraforgót, és a közeli bokorban kopácsolják ki a belsejét, a magevők helyben fogyasztanak, erős csőrükkel morzsolják a magokat, és a héjdarabkákat oldalt kiköpködik.
Az áttelelő feketerigóknak és a vörösbegyeknek is segíthetünk. Apróra vágott, édes almát, reszelt sajtot és főtt marhahúst adhatunk nekik, amit érdemes megszórni őrölt vagy apróra tört száraz kutya- vagy macskatáppal. A Népligetben szoktam etetni őket. Ott figyeltem meg, hogy a sűrű fenyőágak alá helyezett, apró darabokra tört tápot a rigók és a vörösbegyek az utolsó szemig elfogyasztották. Ezzel a hústáplálék mellett vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket visznek a szervezetükbe.
Közeledik a tél, gondoljunk a madarainkra, segítségünket tavasszal csengő énekükkel és a kártevők pusztításával hálálják meg. Egy 20 grammos széncinege naponta a saját súlyának megfelelő mennyiségű rovart (főleg lepkehernyókat) és pókot pusztít el, és 8-12 fiókáját is főleg hernyókkal eteti.


 

Forrás: