0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 19.

A rózsa betegségei és kártevői

A rózsa igényes, sok gondozást és törődést kíván. Szépségét csak kedvező körülmények között tenyésző, ápolt és egészséges bokron élvezhetjük igazán.

A kedvezőtlen talajviszonyok, a táp elemhiány, a talajban lévő pangó víz, a tartós szárazság, a hosszú ideig tartó hideg idő-szak hatására először élettani betegségek, elváltozások jelentkeznek rajta. A nitrogén, a vas és a magnézium hiányára sárgulásos tünetekkel, a késő tavaszi fagyra meddő hajtások nevelésével válaszol. Tartós esőzés nyomán gyakori jelenség az „esőfolt” a leveleken.

Betegségek

A betegségek közül elsőként a különféle rózsamozaik vírusokat (Rosa mosaic virus, Prunus necrotic ringspot virus) említjük. A tüneteket több vírus okozhatja, egy részük csak avatott szemmel észlelhető,míg mások látványos képet mutatnak levélsárgulás, apró mozaikos elszíneződés, a levéllemezt tarkító gyűrűs foltok, levéltorzulás, színtörés formájában. Levéltetvek, kabócák, vírusvektor fonálférgek terjesztik a kórokozókat egyik növényről a másikra, vírusfertőzött rózsatöveket tehát ne tűrjünk meg a kertben, illetve irtsuk a szívogató vírusvektor rovarokat.
Sokkal gyakoribb betegség a rózsa diplokarponos levélfoltossága vagy csillagrozsdája (Diplocarpon rosae), amely súlyos károkat okozhat. Hőigénye alacsonyabb, mint a lisztharmaté, ezért korábban jelenik meg a növény lombozatán, különösen csapadékos, párás időben. Levegőtlen lombozatban nagyobb kárt okozhat. A télen is fenn maradó levelekről korábban fertőzi a friss lombot. Erős fertőzés esetén a rózsa lehullajtja leveleit.


A rózsalisztharmat (Podosphaera pannosa, Sphaerotheca pannosa var. rosae) szinte minden időben visszatérő betegség, amely a leveleket, hajtásokat, bimbókat támadja meg. Kedveli a meleg, párás időt, melyben rohamosan terjed. Lisztes, szürkésfehér, letörölhető bevonatot képez a növényen. Gátolja az asszimilációt, rontja a rózsa díszítőértékét.
A leveleken és a hajtásokon jellegzetes narancssárga duzzanatok, pörsenések formájában jelentkezik a rózsarozsda (Phragmidium mucronatum, Ph. tuberculatum). Az erős fertőzés levélszáradást, levélhullást okoz.
Ritkábban egyéb betegségek is megjelenhetnek a rózsán, de ezek csak elvétve okoznak kárt. Ilyenek a rózsaperonoszpóra, a rózsafenésedés, a rózsa szeptória, a barna kéregfoltosság vagy a bimbók szürkepenészes rothadása. Ha a gyakoribb betegségek ellen kezeljük a rózsáinkat, akkor ezen kórokozók föllépését is elháríthatjuk.

Rovarkártevők

A rózsák rovarkártevői közül kiemelt figyelmet érdemel a nagy rózsalevéltetű (Macrosiphum rosae), mert elsőként jelenik meg a fakadó növényeken, sokszor már a bimbózás előtt. Elsősorban a bimbókat és a bimbó alatti szárrészt, illetve a fiatal leveleket támadja meg. Tömegesen nagy károkat okoz, mert a szívogatás következtében torzul, nem nyílik ki a bimbó. A levéltetvek által kiválasztott mézharmaton gyorsan megtelepszik a korompenész, és rontja a virág élvezeti értékét. A párás, meleg idő kedvez a levéltetvek felszaporodásának.
A levéldarazsak, a rózsadarazsak és a gubacsdarazsak jelenléte változatos tünetekkel jár: besodorják, hámozgatják, megrágják a levéllemezt, a hajtás belsejében károsítanak, és az elhalásukat is okozhatják. A hajtáson és a levélnyélen is megjelenhetnek gubacsok. Összességében azonban ez a kár nem igényel külön beavatkozást, a fertőzött részeket vágjuk ki.


A rózsa szabóméh (Megachile centuncularis) jellegzetes nyomot hagy a rózsa levelein: rágó szájszervével nagy, íves darabokat „szab” ki a levéllemezből, amelyet aztán a méhfészek készítésére, ivadékgondozásra szállít el. Inkább érdekesség, mint károsítás ez a tevékenysége, ne bántsuk őt. Ritkábban, alkalmanként előforduló kártevők a tripszek, kabócák, liszteskék, az amerikai lepkekabóca, a virágbogarak, a rózsabogarak, a takácsatkák és a rózsán időnként előforduló pajzstetűfajok. Célirányosan ritkán kell ellenük védekezni. Látható, hogy növényvédelmi szempontból is sok figyelmet, törődést igénylő kerti díszünk a rózsa. Szépségét csak akkor élvezhetjük igazán, ha megvédjük a betegségeitől, kártevőitől. Ha növényvédő szereket használunk, akkor azt önmagunk és környezetünk teljes biztonsága mellett tegyük. Arra is gondoljunk, hogy a rózsa nyár elejétől a tél beálltáig szinte folyamatosan virágzik, mézelő méhek és más hasznos megporzó rovarok látogatják, ezért virágzás idején csak méhkímélő rovarölő készítményeket használjunk. Permetezés előtt feltétlenül tanulmányozzuk a csomagoláson található használati útmutatót, és az ott leírtak szerint járjunk el. Szakszerű, a rózsa igényeinek megfelelő környezet megteremtésével, helyes metszéssel, harmonikus tápanyagellátással sokat tehetünk azért, hogy kevesebb betegség és kártevő jelenjen meg szeretett rózsáinkon.

Forrás: